Grade 1 winners

A list of Mike de Kock’s Gr1 winners:

1989 Evening Mist (Peacetime) Administrator’s Champion Stakes – Tobie van Booma

Evening Mist.

Evening Mist.


1995 Record Edge (Sunny North) Gold Challenge – Karl Neisius
1997 Patchouli Dancer (Minstral Dancer) Gosforth Park Classic – Jeff Lloyd
1997 Record Edge (Sunny North) Horse Chestnut 1600* – Karl Neisius
1997 Record Edge (Sunny North) Skeaping Champion Stakes – Karl Neisius
1997 Golden Hoard (All Fired Up) KZN Guineas – Karl Neisius
1997 Rarotonga Treaty (Geiger Counter) Premier’s Champion Stakes – Piere Strydom
1998 Golden Hoard (All Fired Up) Skeaping Champion Stakes – Weichong Marwing
1998 Golden Hoard (All Fired Up)Gold Challenge – Weichong Marwing
1998 Spook Express (Comic Blush) Garden Province Stakes – Weichong Marwing (10)
1998 Golden Hoard (All Fired Up) Champion Stakes – Weichong Marwing
1998 Smart Money (Hobnob) November Handicap – Weichong Marwing
1999 Dog Wood (Fort Wood) Paddock Stakes – Weichong Marwing
1999 Horse Chestnut (Fort Wood) Cape Guineas – Weichong Marwing

 

Horse Chestnut.

Horse Chestnut.


1999 Horse Chestnut (Fort Wood) J&B Met – Weichong Marwing
1999 Dog Wood (Fort Wood) Cape Derby – Weichong Marwing
1999 Horse Chestnut (Fort Wood) Gosforth Park Classic – Weichong Marwing
1999 Smart Money (Hobnob) Horse Chestnut 1600* – Weichong Marwing
1999 Fort Defiance (Fort Wood) Skeaping Champion Stakes – Weichong Marwing
1999 Horse Chestnut (Fort Wood) SA Derby – Weichong Marwing (20)
2000 Badger’s Coast (Badger Land) J&B Met – Guillermo Figueroa
2000 Badger’s Coast (Badger Land) Daily News 2000 – Piere Strydom
2000 Kimberley Mine (Fort Wood) Ipi Tombe Challenge* – Paul Devlin
2000 Delta Form (Marscay) Summer Cup – Guillermo Figueroa
2001 Velvet Green (Roy) Garden Province Stakes – Weichong Marwing
2001 Ingleside (Dolpour) Champions Cup – Kevin Shea
2001 Ingleside (Dolpour) Summer Cup – Kevin Shea
2002 Escoleta Fitz (Fitzcarraldo) Paddock Stakes – Kevin Shea
2002 Flight Alert (National Assembly) Cape Guineas – Kevin Shea
2002 Kelly (Dancing Champ) Gold Bowl – Weichong Marwing (30)
2002 Ipi Tombe (Manshood) Woolavington Cup – Kevin Shea
2002 Ipi Tombe (Manshood) Durban July – Kevin Shea
2002 Escoleta Fitz (Fitzcarraldo) Garden Province Stakes – Kevin Shea
2003 Domino Man (Dominion Royale) Cape Guineas – Kevin Shea

 

Domino Man.

Domino Man.


2003 Ipi Tombe (Manshood) Dubai Duty Free – Kevin Shea
2003 Wolf Whistle (Badger Land) Summer Cup Kevin Shea
2003 Emerald Beauty Cape Fillies Guineas – Kevin Shea
2004 Angelina (Rakeen) Paddock Stakes – Jannie Bekker
2004 Right Approach (Machiavellian) Dubai Duty Free – Weichong Marwing (40)
2004 Greys Inn (Zabeel) SA Classic – Kevin Shea
2004 Domino Man (Dominion Royale)Horse Chestnut 1600 – Weichong Marwing
2004 Greys Inn (Zabeel) SA Derby – Weichong Marwing
2004 Greys Inn (Zabeel) Durban July – Anthony Delpech
2005 Irridescence (Caesour) SA Fillies Classic – Weichong Marwing
2005 Carnadore (National Emblem) Gold Medallion – Weichong Marwing
2005 Irridescence (Caesour) Woolavington Cup – Weichong Marwing

 

Domino Man.

Irridesence.


2005 Ilha Da Vitoria (Candy Stripes) Summer Cup – Weichong Marwing
2006 Fair Maiden(Western Winter) Empress Club Stakes – Weichong Marwing
2006 Ilha Da Vitoria (Candy Stripes)Horse Chestnut 1600 – Kevin Shea
2006 Irridescence (Caesour) QE11 Cup – Weichong Marwing (50)
2006 Kildonan (Rich Man’s Gold) – Premiers Champion Stakes – Weichong Marwing
2006 Equal Image (Candy Stripes) Champions Cup – Weichong Marwing Marwing
2007 Little Miss Magic (Jet Master) Empress Club Stakes – Weichong Marwing
2007 Rat Burana (Dodge) Allan Robertson Fillies Championship – Weichong Marwing
2007 Kildonan (Rich Man’s Gold) Golden Horse Sprint – Weichong Marwing
2007 Gilded Minaret (Al Mufti)Golden Slipper – Weichong Marwing
2007 Bold Ellinore(Kahal) Garden Province Stakes – Weichong Marwing
2007 Thundering Star (Fort Wood) Canon Gold Cup – Johnny Geroudis
2008 Sun Classique(Fuji Kiseki) Sheema Classic – Kevin Shea
2008 Archipenko (Rock Of Gibraltar) QEII Cup – Kevin Shea (60)
2008 Rat Burana (Dodge) SA Fillies Sprint – Anthony Delpech
2008 Forest Path (Fort Wood) Golden Horseshoe – Anthony Delpech
2008 Rocks Off (Orpen) Premiers Champion Stakes – Kevin Shea
2008 Rudra (Parade Leader) Summer Cup – Kevin Shea
2008 Eagle Mountain (Rock Of Gibraltar)Hong Kong Cup – Kevin Shea
2009 Forest Path (Fort Wood) SA Classic – Raymond Danielson
2009 Bouquet Garni(Strike Smartly) SA Derby – Anthony Delpech
2009 Zirconeum (Jallad) Woolavington Stakes – Kevin Shea
2009 Musir (Redoute’s Choice) Golden Horseshoe – Anthony Delpech
2009 Laverna (Parade Leader) Thekwini Stakes – Anthony Delpech (70)
2009 Mother Russia (Windrush) Paddock Stakes – Anton Marcus
2010 Gluwein (Jet Master) Majorca Stakes – Anthony Delpech
2010 Mother Russia (Windrush) – Empress Club Stakes Anton Marcus
2010 Here To Win (BRZ) Roi Normand SA Fillies Classic – Anthony Delpech
2010 Irish Flame (Dynasty) SA Derby – Kevin Shea
2010 Lizard’s Desire Singapore Cup – Kevin Shea
2010 Irish Flame (Dynasty) Daily News – Kevin Shea
2010 Mahbooba (Galileo) Golden Slipper – Kevin Shea
2010 Bold Silvano(Silvano) Durban July – Anthony Delpech
2010 Here To Win (BRZ) (Roi Normand) Garden Province Stakes – Anthony Delpech (80)
2010 Ancestral Fore (Dynasty) Canon Gold Cup – Kevin Shea
2010 Flirtation (Silvano) Sansui Summer Cup – Randall Simons
2011 Mother Russia (Windrush) Queen’s Plate – Anton Marcus
2011 Igugu (Galileo) SA Fillies Classic – Anthony Delpech
2011 Igugu (Galileo) Woolavington Stakes – A Delpech
2011 Igugu (Galileo) Vodacom Durban July – Anthony Delpech
2011 Amanee (Pivotal) Thekwini Stakes – Kevin Shea
2012 Igugu (Galileo)J&B Met – Anthony Delpech
2012 Masterofhounds (USA) (Kingmambo) Jebel Hatta – Kevin Shea
2012 Europa Point (Rock Of Gibraltar) Empress Club Stakes – Anton Marcus (90)
2012 Soft Falling Rain (National Assembly) SA Nursery – Anton Marcus
2012 Europa Point(Rock Of Gibraltar) President’s Champion Challenge – Anthony Delpech
2012 Viva Maria Woolavington Stakes – Anthony Delpech
2012 Rumya (Red Ransom) Durban Golden Slipper – Anthony Delpech
2012 Rumya (Red Ransom) Cape Fillies Guineas – Anthony Delpech
2013 Shea Shea(National Emblem) Al Quoz Sprint – Christophe Soumillon
2013 Vercingetorix (Silvano) Daily News 2000 – Anthony Delpech
2014 Vercingetorix (Silvano) Jebel Hatta Christophe Soumillon
2014 Variety Club (VAR)Hong Kong Champions Mile Anton Marcus
2014 Alboran Sea (Rock Of Gibraltar) Allan Robertson Fillies Championship – Muzi Yeni (100)
2014 Majmu (Redoute’s Choice) Cape Fillies Guineas- Anthony Delpech
2015 Alboran Sea (Rock Of Gibraltar) Cape Flying Championship – Weichong Marwing Marwing
2015 Ertijaal (Hard Spun) Cape Derby – Gavin Lerena
2015 Majmu (Redoute’s Choice) Empress Club Stakes – Anthony Delpech

Domino Man.

Majmu.


2015 Alboran Sea (Rock Of Gibralktar) Computaform Sprint – Anthony Delpech
2015 Pine Princess(Captain Al) SA Oaks – Anthony Delpech
2015 Entisaar (More Than Ready) Allan Robertson Championship – Johnny Geroudis
2015 Wild One(Mogok) Gold Cup – Anthony Delpech
2015 Noah From Goa (Tiger Ridge) – Cape Guineas – Anthony Delpech
2017 Orchid Island (Silvano) – SA Fillies Classic – Anthony Delpech (110)
2017 Nother Russia – (Tiger Ridge) Empress Club Stakes – Craig Zackey
2017 Heavenly Blue (Snitzel) – SA Classic – Callan Murray
2017 Mustaaqueem(Redoute’s Choice) – SA Nursery – Callan Murray
2017 Rafeef – (Redoute’s Choice) – Computaform Sprint – Callan Murray
2018 Nother Russia (Tiger Ridge) – Empress Club Stakes – Craig Zackey
2018 Takingthepeace (Visionaire) – SA Fillies Classic – Callan Murray
2018 Soqrat – (Epaullette) Premier’s Champion Stakes – Randall Simons
2018 Soqrat – Cape Guineas (Epaullette) – Randall Simons
2019 Atyaab (Dundeel, AUS)Cape Derby – Diego De Gouveia
2019 Soqrat (Epaulatte, AUS)Horse Chestnut Stakes – Randall Simons
(120)
2019 Hawwaam (Silvano)SA Classic – Gavin Lerena
2019 Hawwaam (Silvano)Premiers Champions Challenge – Anton Marcus
2019 Hawwaam (Silvano)Daily News 2000 – Anton Marcus
2020 Queen Supreme (Silvano)Cartier Paddock Stakes – Callan Murray